Az, hogy a kicsi járvány idején elkapja az éppen aktuális kórokozót, teljesen normális. Ha azonban minden elővigyázatosság ellenére rendre feltűnik valamilyen betegség, akkor érdemes legondolkodni azon, hogy a folyton visszatérő betegségeknek nincsenek-e lelki okai. Sokan hallottunk már olyat, hogy amikor megkezdődik az óvoda vagy bölcsőde a kicsi rögtön megbetegszik, erősebben jelentkeznek az allergiás tünetek, esetleg éppen fülfájásra ébred éjjel.
Sűrűn előfordul a kicsiknél, hogy valójában semmi bajuk, de tudják, hogy fájdalommal felhívhatják magukra a figyelmet. Ha ez előfordul, akkor gondoljuk végig, hogy vajon miért van szüksége a kicsinek ilyen „cselre”. Azonban nem kell minden megfázás, fertőző betegség mögött lelki okokat keresni, hacsak a betegség nem rendszeresen visszatérő, vagy nehezen gyógyuló.
Egyre több ember fogadja el azt a nézetet, hogy a betegségek hátterében részben vagy akár teljes mértékben lelki okok lehetnek. A visszatérő testi betegség intő jel, mely arról árulkodik, hogy a kicsi lelkében nincsen harmónia.
Ennek hátterében az anya-gyerek kapcsolat sérülése áll. Ez lehet azért is, mert a kicsi a bölcsibe vagy oviba járást elszakadásnak éli meg.
Talán ez a legtöbbször jelentkező betegség bölcsi és ovi kezdéskor. A folytonos megfázás jelentheti azt is, hogy a kicsi immunrendszere nincs felkészülve a számára ismeretlen kórokozókkal szemben, de jelentheti azt is, hogy a kicsinek beilleszkedési nehézségei vannak és a betegség arra „jó”, hogy elzárkózhasson a külvilágtól. Amennyiben a kicsi az egyik náthából a másikba esik ki kell deríteni, hogy mi az, ami számára kellemetlen vagy esetleg zavaró az új környezetben.
Ha a kicsinél gyakran lép fel emésztési zavar, vagy komolyabb gyomorproblémái is vannak, lehet, hogy elutasít egy vagy több személyt, valamint negatívumként élt meg valamilyen élethelyzetet. Ez lehet akár költözés, a szülők válása vagy éppen a kistestvér érkezése. Ilyenkor a sok beszélgetés segít.
A gyakori középfülgyulladás jelentheti azt is, hogy a kicsi valamilyen, a környezetéből érkező ingert nem tud, vagy esetleg nem akar befogadni, így próbál tudat alatt elhatárolódni. Ezt épp úgy kiválthatja a kistestvér sírása, vagy a bölcsi, ovitársak csúfolódása.
Lehetőségeinkhez képest igyekezzünk ezeket a problémákat megszüntetni. Keressünk olyan megoldást, ami mindenkinek jó. Így képest lesz a kicsi újra a környezete megértésére, meghallgatására. Azonban ha mindent megtettünk és a kicsi továbbra is folyamatosan megbetegszik, akkor a problémát magunkba kell keresni. Lehet, hogy megoldatlan problémáink vannak.
A kicsi mindent megérez és ezért előbb-utóbb kizökken a lelki egyensúlyából, ami egyenesen a betegségekhez vezet.
Bakó Ingrid Noémi
Szólj hozzá!
Kérlek jelentkezz be, hogy tapasztalataidat vagy kérdéseidet megoszthasd másokkal!
Regisztrálj tagként és mindenki komolyan vesz, hiszen az egyik legfontosabb témával foglalkozunk.
Gyermekeink a jövőnk nemzedéke, reménysége!
Értesüljön nyereményjátékainkról, akcióinkról. Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Adód 1%-val támogasd te is a magyarországi alapítványok munkáját! Segítsünk együtt!