Szinte elkerülhetetlennek tűnik, hogy a bölcsődébe, óvodába kerülő gyerekek ne legyenek betegek már az első-második héten. Ennek részben az őszi hűvösebb, nedvesebb levegő az oka, részben a zárt térben együtt játszó gyerekek könnyebben adják át egymásnak a fertőzéseket. Mivel a szülők dolgoznak, ezért sokszor akkor is elviszik a közösségbe a gyerkőcöt, ha csak kicsit köhög, vagy hőemelkedése van, ezáltal a kórokozókat is beviszik a többi gyerek közé.
A gyerekek immunrendszerének is szüksége van a tanulásra, mert a kórokozókkal való találkozás során tud ellenállóvá válni a betegségekkel szemben. A gyermekkori fertőzések célja tulajdonképpen az, hogy megeddzék az immunrendszert. Ez azonban nem jelenti azt, hogy jó, ha folyton beteg a gyermekünk, néhány jó tanáccsal megelőzhetjük, enyhíthetjük a betegség lefolyását.
A zöldség és gyümölcsök terén a nyárhoz képest csökken a kínálat, így nagyobb odafigyelést igényel az étkezés összeállítása. Ebben segítség lehet a gyerekek számára készült multivitaminok. Ne csak a C vitamin pótlására figyeljünk, ugyanilyen fontos a megfelelő D vitamin bevitel is. A kevesebb napfény miatt nem nem termelődik elegendő D vitamin, ami rontja az immunrendszer működését. Az étvágytalanság, fáradékonyság gyakori oka a vashiány, így a megfelelő vas- és ásványi anyag bevitelre is oda kell figyelnünk. A megfelelő vitaminbevitel mellett egy kis előrelátással és odafigyeléssel az őszi szezon gyerekbetegségeinek egy része elkerülhető.
Bölcsődékben végzett kutatások alapján bebizonyították, hogy a probiotikumok szerepe kulcsfontosságú az immunvédelemben, alkalmazásával megelőzhetőek betegségek. Figyeljünk rá, hogy gyermekünk mindig az életkorának megfelelő, kifejezetten gyerekek számára kifejlesztett készítményt kapjon. Komolyabb betegségek, antibiotikum kúra esetén mindenképpen adjunk probiotikumot a bélflóra helyreállítására.
A gyerekek számára a bölcsőde, óvoda komoly szellemi és fizikai megterhelést is jelent. Ügyeljünk rá, hogy minél jobban kipihenjék magukat! A délutáni, hétvégi programokat is szabjuk az ő igényeik szerint, ha van rá lehetőség, töltsünk sok időt a szabadban.
Ha felüti a betegség a fejét gyermekünknél, ne vigyük el a közösségbe, mert továbbadhatja a többieknek, és ő is gyorsabban meggyógyul, kevésbé kap el újabb kórokozót otthon.
Grósz Magdolna
Szólj hozzá!
Kérlek jelentkezz be, hogy tapasztalataidat vagy kérdéseidet megoszthasd másokkal!
Regisztrálj tagként és mindenki komolyan vesz, hiszen az egyik legfontosabb témával foglalkozunk.
Gyermekeink a jövőnk nemzedéke, reménysége!
Értesüljön nyereményjátékainkról, akcióinkról. Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Adód 1%-val támogasd te is a magyarországi alapítványok munkáját! Segítsünk együtt!