Most éppen itt vagy:
»
»
»
Őszi immunerősítők, vitaminok

Őszi immunerősítők, vitaminok

Az őszi-téli meghűléses, hurutos megbetegedések megelőzésére fontos a megfelelő vitaminellátottság, és főként a C-vitamin hatása bizonyított.

Hasznos lehet, ha még óvoda-iskolakezdés előtt, nyár végén, ősz elején felkészítjük gyermekünk szervezetét, és feltöltjük a vitaminraktárakat. Kerüljük az ellenőrizetlen, ismeretlen összetételű, nem a gyerekek élettani sajátosságának megfelelő “csodaszereket”, táplálékkiegészítőket. Ezek nem biztos, hogy használnak, és sok esetben károsak is lehetnek. A zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin) például túladagolva nem ürülnek ki a szervezetből, felhalmozódásuk súlyos károsodást okozhat.

Vitaminpótlás

A természetes úton bevitt vitaminok (zöldségekből, gyümölcsökből) jobban felszívódnak, hasznosulásuk hatékonyabb és biztonságosabb, mint a mesterségesen előállított készítményeké. Általában egy jól, és korának megfelelően táplált gyermek, aki rendszeresen fogyaszt nyers zöldséget, és gyümölcsöt nem szenvedhet vitaminhiányban. Sajnos azonban a gyerekek többsége nem fogyaszt elegendő zöldséget, gyümölcsöt. Ezért, és főleg a téli, kora tavaszi időszakokban gondoskodni kell a kiegészítésről, amikor kevesebb a friss gyümölcs, és megnövekedett a vitaminigény, a hideg időjárás, gyakoribb meghűlés, esetleges infulenza járvány miatt.

Az alma például igen jó vitaminforrás, itthon terem, tehát könnyen hozzáférhető, árban is kedvező. Közismerten a citrusfélék, déli gyümölcsök szintén sok C-vitamint tartalmaznak: citrom, narancs, mandarin, kivi, grapefruit, de ragyogó téli vitaminforrás még a savanyított káposzta, cékla, paprika is.

A vitaminok a főzés hatására sokat veszítenek értékükből, épp ezért fogyasztásuk leginkább nyersen ajánlott. Ha gyógyszer formájában adagolt vitamint adunk gyermekünknek, mindenképpen az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) által megvizsgált, meghatározott összetételű, kifejezetten gyermekek számára törzskönyvezett készítményt válasszunk. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább kérjük ki gyermekorvosunk véleményét.

Vashiány

Előfordul, hogy a gyakori betegségek, étvágytalanság, fáradékonyság hátterében vérszegénység, vashiány húzódik meg. Ennek tisztázására a gyermekorvos kezdeményezhet vérképvizsgálatot, ami ha igazolja a vashiányos vérszegénység gyanúját, indokolja a vaspótlást. A vaskészítményt az eredménytől függően akár 6 hónapon át is szedni kell, hogy a szervezet vasraktárai feltöltődjenek.

Természetes vasforrások a húsok, főleg a vörös húsok: marha, vadak, a máj, a zöld leveles főzelékek (sóska, spenót, saláta), a hüvelyesek, a tojás, az aszalt gyümölcsök, olajos magvak. A húsokból nyert, állati eredetű vas könnyebben felszívódik, mint a növényi eredetű, utóbbiak esetében a felszívódáshoz C-vitaminra is szükség van.

A rendszeres testmozgás szintén javítja az immunrendszer állapotát, és megfelelő öltözetben igenis ki kell menni a szabadba, még a hideg, téli időszakban is.

 

Kelemen Kitti

Tetszett? Lájkold!

Mi a véleményed?

Szólj hozzá!

Kérlek jelentkezz be, hogy tapasztalataidat vagy kérdéseidet megoszthasd másokkal!

Regisztrálj tagként és mindenki komolyan vesz, hiszen az egyik legfontosabb témával foglalkozunk.
Gyermekeink a jövőnk nemzedéke, reménysége!

Ne maradjon le!

Értesüljön nyereményjátékainkról, akcióinkról. Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Név:*
E-mail:*

Lájkoljon minket!

Hirdetés
Hirdetés
alapitvanyok_logo
Alapítványok

Adód 1%-val támogasd te is a magyarországi alapítványok munkáját! Segítsünk együtt!

Hirdetés
szor-100-100
Szőrszálak, sírjatok!

Végleges szőrtelenítés évekre! Kuponnal 21.900 Ft kedvezmény.

Hirdetés