A kullancsok 1-4 mm nagyságú ízeltlábúak, melyek az atkákkal állnak rokonságban. Szemük nincs, ezért a szagokat követve találják meg áldozatukat. A nedves, nyirkos növényzetet szeretik, innen másznak át az emberre, de ritkán előfordul az is, hogy a fáról pottyannak le. Fényes, napos valamint száraz helyen a fűről a gyerekre átmászó kullancstól nem kell tartani, inkább a nyirkos, árnyékos helyen kell tartani tőlük. 20 faj él Magyarországon, amiből 2-3 faj veszélyes az emberre. A kullancs úgy támad, hogy végigmászik a testen, miközben a legmegfelelőbb behatolási pontot keresi. Leginkább azokat a helyeket szereti, ahol puha a bőr, testhajlatokban, nyakon, hónaljban. Először a nyiroknedvet szívja és utána a vért.
A kullancs számos trükköt bevet, hogy az áldozat ne vegye észre. Nyálmirigyük véralvadásgátló anyagot termel, ezzel akadályozza meg a seb kialakulását, valamint a vér áramlása növelése érdekében értágító molekulákat választanak ki a táplálkozás helyén. Gyulladásgátló fájdalomcsillapító anyagokat juttatnak az áldozat szöveteibe, így egyes fajok nőstényei akár 2 hétig is szívhatják a vért anélkül, hogy észrevennénk.
A kullancsok több fertőzést terjesztenek, amelyek közül néhány veszélyes az emberre. Leggyakrabban terjesztett betegségek az agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen van már védőoltás, de a Lyme-kór ellen nincs és ezért nagyon fontos, hogy szakszerűen távolítsuk el a kullancsot. Ha 72 órát volt a kullancs a gyermekben már biztos, hogy átadta a fertőzést a kicsinek. A Lyme-kór tünete: csípés helyén piros folt, étvágytalanság, fáradékonyság. EZÉRT NAGYON FONTOS, HOGY KIRÁNULÁS UTÁN ALAPOS ELLENŐRZÉST VÉGEZZÜNK.
Amennyiben nem szakszerűen végezzük, úgy a béltartalmát a bőr alá ürítheti és így megfertőzheti a gyermeket. Nem szabad hegyes tárggyal eltávolítani, csavargatni, kapargatni, dörzsölni, nyomkodni, olajos krémmel bekenni. Ha esetleg a kullancs feje a bőr alatt marad, nem szabad piszkálni. A szervezetből kilökődik pár nap alatt.
Hat hónapos kortól használhatunk gyermekeknél kullancs elleni gyermek krémet. A krém azonban csak 2-3 órán keresztül hatásos csak, ezért érdemes az öltözködésre is odafigyelni.
Az oltás csak a vírusos agyvelő és agyhártyagyulladás ellen véd. A Lyme-kórt antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. Az első védő oltást 1 éves kor után lehet beadni, amely két oltásból áll és egy év után ismételni kell, valamint 3 évente emlékeztető oltást adni. Az oltás sajnos nem azt jelenti, hogy a kullancs nem megy be a bőr alá, hanem ezt, hogy nem fertőz meg vírusokkal. Az oltást legpraktikusabb februárban beadatni.
Parnaki Fanni
Szólj hozzá!
Kérlek jelentkezz be, hogy tapasztalataidat vagy kérdéseidet megoszthasd másokkal!
Regisztrálj tagként és mindenki komolyan vesz, hiszen az egyik legfontosabb témával foglalkozunk.
Gyermekeink a jövőnk nemzedéke, reménysége!
Értesüljön nyereményjátékainkról, akcióinkról. Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Adód 1%-val támogasd te is a magyarországi alapítványok munkáját! Segítsünk együtt!